Sobota, 26 listopada 2022

Wskazówki dotyczące planowania pracy laboratoryjnej

27 lipca 2022

Jedną z podstawowych umiejętności, jakie powinien posiadać naukowiec, jest planowanie i organizowanie swojej pracy. W ciągu tygodnia często trzeba przeprowadzić jednocześnie wiele eksperymentów, a do tego dorzucić podstawowe zadania laboratoryjne (np. utrzymanie hodowli komórkowych i sprzątanie). Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc przy planowaniu pracy laboratoryjnej.

#1 - Poznaj swoje ograniczenia

Jednym z kluczy do utrzymania stałego strumienia wydajności w laboratorium jest unikanie wypalenia. Wypalenie to nie żart, zwłaszcza w laboratorium, gdzie może prowadzić do stresu, utraty koncentracji i krytycznych błędów. Zbyt duża ilość pracy w laboratorium może również prowadzić do urazów związanych z powtarzającym się stresem, kiedy to wielogodzinne pipetowanie może zebrać straszne żniwo w nadgarstkach.

Tworząc plan pracy, czy to na tydzień, miesiąc czy rok, najważniejszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest upewnienie się, że nie bierzesz na siebie zbyt wiele. Choć kuszące jest, by chrupać w jak największej ilości pracy, często nie jest to realistyczna propozycja. Czasami jest to również daremne, ponieważ wykonanie ograniczonej liczby eksperymentów może przynieść istotne informacje, które pozwolą ci poprawić projekt następnego zestawu eksperymentów.

Aby właściwie ocenić, co jest za dużo, warto oszacować, ile czasu zajmuje każde zadanie. Nawet jeśli wykonywałeś eksperyment wiele razy wcześniej, zawsze zakładaj, że zajmiesz trochę więcej czasu w porównaniu z tym, jak długo spodziewasz się go wykonać, na wypadek niezamierzonych problemów.

#2 - Zaplanuj przerwy

Zawsze powinieneś zrobić miejsce na przerwy, z tych samych powodów, dla których unikasz zbytniego planowania. Stanowią one okazję do zresetowania się, zebrania się w sobie i zapobiegania zmęczeniu. Te odpoczynki też nie muszą być długie, może 10 do 15 minut każdy. Przerwy na lunch są również konieczne; pominięcie lunchu może zaoszczędzić trochę czasu, ale wyczerpanie energii podczas krytycznej części eksperymentu może prowadzić do niepotrzebnych błędów.

#3 - Rozłożenie eksperymentów w czasie

Z eksperymentami często o przedłużonym czasie inkubacji, może być atrakcyjne, aby zgrupować eksperymenty w jednym rozmiarze - zestaw zadań. Najlepszym sposobem na zmieszczenie jak największej ilości zadań jest rozłożenie pracy laboratoryjnej w czasie poprzez wykorzystanie przerw w każdym protokole. Jednak, podobnie jak w przypadku puzzli, jeśli elementy nie pasują do siebie, nie zmuszaj ich do tego. Albo wykonuj zadania po kolei, zmodyfikuj je (jeśli to możliwe), albo poproś o pomoc.

#4 - Uwzględnij zadania związane z bezpieczeństwem i sprzątaniem

Żaden protokół nie jest kompletny bez odpowiedniej oceny bezpieczeństwa i czyszczenia. W przypadku zadań tak prostych, jak przenoszenie komórek w komorze bezpieczeństwa biologicznego, należy przeznaczyć czas w ciągu tygodnia na sprzątanie pojemników po zużytych materiałach eksploatacyjnych, zaaspirowanych pożywkach i innych niebezpiecznych przedmiotach. Staraj się sprzątać rutynowo podczas przerwy w eksperymencie, aby uniknąć dużych prac porządkowych na koniec.

#5 - Przed rozpoczęciem upewnij się, że wszystko, czego potrzebujesz, jest dostępne

Sporządzenie dokładnej listy odczynników, materiałów eksploatacyjnych i sprzętu ma wiele zalet. Główną zaletą jest to, że nie utkniesz w środku protokołu bez kluczowego składnika, zmuszając się do wykonania tylko części pracy, biegania do sąsiednich laboratoriów w poszukiwaniu brakującego odczynnika lub całkowitego wstrzymania procedury. Należy również upewnić się, że ma się wszystkie prawidłowe próbki i kontrole do testu.

Jeśli chodzi o planowanie czasu na eksperyment, pamiętaj o uwzględnieniu krótkiego okresu na aktualizację zapasów. Kuszące jest sporządzenie pełnej listy na koniec protokołu lub nawet dzień później, ale robiąc to, jest bardziej prawdopodobne, że zapomnisz zamówić nowy zapas, gdy będzie potrzebny. Śledzenie rzeczy w czasie rzeczywistym jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ zapobiega wkradaniu się błędów do inwentarza laboratorium.

Upewnij się również, że odpowiednie wyposażenie ochronne jest dostępne przed rozpoczęciem pracy; jeśli odkryjesz, że brakuje Ci takich rzeczy jak maski i okulary ochronne w środku protokołu, który ich wymaga, ryzykujesz całkowite zatrzymanie pracy w środku badania. Brakujące wyposażenie ochronne może również prowadzić do ważenia potencjalnego ryzyka dla zdrowia w porównaniu z niedogodnościami związanymi z ponownym rozpoczęciem eksperymentu - to gra, w którą nigdy nie chcesz grać.

#6 - Używaj LIMS

Wdrożenie systemu zarządzania informacjami laboratoryjnymi (LIMS) jest najbardziej efektywnym sposobem zaplanowania całego przepływu pracy. LIMS oparty na chmurze pozwoli Ci zaplanować zadania, zarządzać zapasami i analizować wyniki w ramach jednej platformy elektronicznej. Korzystając z systemu opartego na chmurze, każdy w laboratorium może zobaczyć wszystkie zaplanowane zadania, co ułatwia dostosowanie swojego harmonogramu do harmonogramu innych, jak również zarezerwować sprzęt, zapewniając, że są wolne, gdy ich potrzebujesz. System śledzi również stan zapasów, od lokalizacji próbek do objętości w każdej probówce, co ułatwia ocenę, czy masz to, czego potrzebujesz, aby rozpocząć.

#7 - Zaplanuj eksperyment wstępny, jeśli to konieczne

Eksperymenty wstępne są bardzo przydatne przy rozwiązywaniu wszystkich problemów niezbędnych do tego, by testy działały jak najsprawniej i jak najefektywniej. Są też świetnym sposobem na określenie, jak długo zajmie ci zadanie, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie próbowałeś go wykonać.

#8 - Utwórz lub zaktualizuj SOP, aby pomóc w planowaniu na następny raz

Po zakończeniu eksperymentu konieczne jest sporządzenie formalnej standardowej procedury operacyjnej (SOP) lub zaktualizowanie obecnej SOP o wszelkie niezbędne modyfikacje. Szczegółowa SPO sprawi, że każdy, kto będzie ponownie korzystał z tego protokołu, w tym również Ty, będzie mógł dokładnie ocenić, ile czasu zajmie jego wykonanie. Notatki dotyczące eksperymentu powinny być również sporządzane w twoim dzienniku laboratoryjnym, w miarę jak czas na to pozwala. Czekanie do momentu, gdy badanie jest zakończone, lub nawet następnego dnia, może spowodować, że ważne informacje zostaną zapomniane lub pominięte.

#9 - Zaplanuj z wyprzedzeniem swoje spotkania, zajęcia i wydarzenia

Praca w laboratorium nie jest jedyną rzeczą, z którą trzeba się zmagać, niezależnie od tego, gdzie pracujesz i jakie jest Twoje stanowisko. Konferencje, zajęcia, spotkania w laboratorium i inne wydarzenia, takie jak spotkania wakacyjne i urlopy, stanowią istotną część Twojego życia zawodowego. Najlepiej jest zaplanować jak najwięcej z wyprzedzeniem w ciągu roku, aby uniknąć konfliktów w dół drogi. Strony internetowe, takie jak Bookkit, zapewniają platformę do planowania zarówno spotkań, jak i wykorzystania sprzętu, która stanowi oparty na chmurze system dla użytkowników w laboratorium i poza nim.

#10 - Rozważ wdrożenie w swojej pracy zasad Lean i Six Sigma

Lean i Six Sigma to formy zarządzania procesami biznesowymi, które mają na celu poprawę przepływu pracy typu end-to-end. Lean koncentruje się przede wszystkim na poprawie przepływu pracy i eliminacji marnotrawstwa. Z kolei Six Sigma to metoda ciągłego wykrywania błędów w procesie, ponownego dostosowania i znalezienia rozwiązań w celu zwiększenia jego szybkości i spójności. Wykorzystanie tych zasad do usprawnienia przepływu pracy ostatecznie poprawi Twoją zdolność do planowania pracy, ponieważ Twoje SOP i inne zadania staną się znacznie bardziej znormalizowane i wydajne.

LabTAG firmy GA International jest wiodącym producentem wysokowydajnych etykiet specjalnychi dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach badawczych i medycznych, a także w instytucjach opieki zdrowotnej.