Sobota, 26 listopada 2022

Technologie druku etykiet dla laboratoriów

9 czerwca 2022

Wybierając rozwiązanie do drukowania etykiet, które będzie odpowiednie dla danego zastosowania, należy wziąć pod uwagę metodę drukowania. Wybór drukarki może w znacznym stopniu wpłynąć na trwałość etykiet, a także na rodzaj zastosowań, w jakich mogą być one wykorzystywane. Do wyboru jest kilka technologii drukowania etykiet, z których każda ma swoje zalety i wady.

Druk cyfrowy

Drukarki cyfrowe obejmują tradycyjne drukarki laserowe i atramentowe. Drukarki cyfrowe są powszechnie spotykane w większości laboratoriów i miejsc pracy, co czyni je szybką i niedrogą opcją rozpoczęcia drukowania etykiet. Można użyć szablonów Microsoft Word do sformatowania danych lub nadać im styl za pomocą kolorowych grafik i logo. Można wydrukować cały arkusz etykiet za jednym razem lub wydrukować kilka, a resztę zachować na później. Nie zaleca się jednak wielokrotnego przepuszczania tego samego arkusza przez drukarkę, ponieważ może dojść do zacięcia papieru. Jeśli zdecydujesz się na cyfrową drukarkę etykiet, weź pod uwagę następujące fakty dotyczące porównania drukarki laserowej i atramentowej.

Drukarka atramentowa

 • Drukarki atramentowe mogą drukować grafikę, loga i obrazy o jakości fotograficznej.

 • Wydruki są odporne na działanie środków chemicznych, w szczególności alkoholu. A w zależności od materiału, z którego wykonane są etykiety, mogą być odporne na bezpośrednie działanie środków chemicznych.

 • Drukarki atramentowe wykorzystują system wkładów z płynnym atramentem, który może być stosunkowo drogi w dłuższej perspektywie i jest podatny na rozmazywanie i rozmazywanie.

Drukarka laserowa

 • Drukarki laserowe tworzą wydruki odporne na rozmazywanie i działanie wody.
 • Mogą pracować z wieloma materiałami, zapewniając więcej opcji etykiet i większą wszechstronność.
 • Drukarki laserowe zapewniają trwałe wydruki, które dobrze nadają się do długotrwałego użytkowania i nie blakną pod wpływem promieniowania UV.
 • Etykiety drukowane za pomocą drukarek laserowych nie są zalecane do kontaktu z chemikaliami, zarówno w postaci sprayu, jak i wacików.

Druk termiczny

Drukarki termiczne - w tym termotransferowe i termiczne bezpośrednie - wykorzystują ciepło i ciśnienie do uzyskania ostrego wydruku o wysokiej jakości. Zamiast arkuszy, drukarki termiczne wykorzystują rolki etykiet jako nośnik, dzięki czemu są równie skuteczne przy drukowaniu jednej etykiety lub setek etykiet jednocześnie. Drukarki etykiet termicznych mogą drukować tylko w jednym kolorze - często czarnym - co sprawia, że nie nadają się do drukowania grafiki. Drukarki te doskonale sprawdzają się w przypadku drukowania informacji seryjnych, w tym tekstu alfanumerycznego oraz kodów kreskowych 1D i 2D. Drukarki termiczne bezpośrednie, do których należą popularne drukarki DYMO, muszą być używane z papierem termicznym, który jest pokryty warstwą atramentu aktywowanego termicznie, który czernieje w kontakcie z głowicą drukującą. Z kolei drukarki termotransferowe popularnych marek, takich jak Zebra i cab, do drukowania na etykietach wykorzystują taśmy barwiące wykonane z wosku, żywicy lub mieszanki wosku i żywicy. Każda z tych dwóch technologii termicznych ma swoje zalety.

Termiczna bezpośrednia

 • Etykiety z nadrukiem termicznym bezpośrednim są idealne do zastosowań ogólnych lub do przechowywania próbek kriogenicznych i identyfikacji za pomocą kodów kreskowych i numerów seryjnych.
 • Całkowity koszt posiadania rozwiązania do druku termicznego jest niższy niż w przypadku innych opcji drukowania, ponieważ nie wymaga ono stosowania dodatkowych tuszy, tonerów ani taśm barwiących.
 • Wydruki z drukarek termicznych są wrażliwe na promieniowanie UV, intensywne ciepło i działanie substancji chemicznych. Może to powodować blaknięcie wydruku z upływem czasu lub czernienie pod wpływem ciepła lub kontaktu z alkoholami i rozpuszczalnikami.

Drukarki termotransferowe

 • Drukarki termotransferowe zapewniają wyraźne, ostre wydruki, które idealnie nadają się do drukowania małych etykiet, a także informacji seryjnych, takich jak kody kreskowe.
 • W drukarkach tych stosuje się niższe ustawienia temperatury niż w przypadku większości innych technologii druku etykiet zmiennych. Umożliwia to najszerszy wybór materiałów wierzchnich i klejów, takich jak papier, plastik, poliester itp.
 • Różnorodność materiałów etykietowych i klejów sprawia, że etykiety termotransferowe oferują więcej rozwiązań dla trudnych zastosowań, takich jak odporność chemiczna, ekstremalnie niskie i wysokie temperatury, ekspozycja na działanie czynników zewnętrznych i wiele innych.

A zatem, która drukarka etykiet jest odpowiednia dla Twojego laboratorium? Jeśli na etykietach wymagane są kolory, grafika lub logo, lepszym rozwiązaniem będą prawdopodobnie drukarki cyfrowe. W takim przypadku drukarki laserowe zapewnią długotrwałą trwałość, a drukarki atramentowe - wyższą jakość grafiki. Z drugiej strony, drukarki termiczne są najlepszym wyborem do drukowania informacji seryjnych, w tym tekstu alfanumerycznego oraz kodów kreskowych 1D i 2D, niezależnie od tego, czy drukujesz jedną etykietę, czy setki. W przypadku, gdy najważniejszą kwestią jest koszt, drukarki termiczne stanowią opłacalną opcję, o ile etykiety nie będą narażone na działanie trudnych warunków. Jeśli jednak etykiety mają być odporne na wszelkiego rodzaju ekstremalne warunki, od kontaktu z chemikaliami po czynniki środowiskowe, drukarki termotransferowe zapewnią solidne etykiety, jakich potrzebujesz. Co więcej, wszechstronność i trwałość etykiet termotransferowych sprawia, że są one idealnym wyborem do zarządzania zapasami, śledzenia środków trwałych, długoterminowej identyfikacji i wielu innych zastosowań.

Teraz możesz zrobić kolejny krok w swojej podróży związanej z drukowaniem etykiet. Pobierz nasz przewodnik, który pomoże Ci wybrać markę i model drukarki termotransferowej odpowiedni dla Ciebie.

LabTAG firmy GA International jest wiodącym producentem wysokowydajnych etykiet specjalistycznychoraz dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach badawczych i medycznych, a także w placówkach służby zdrowia.