Sobota, 26 listopada 2022

Społeczna odpowiedzialność biznesu i sprawozdawczość odpadowa: Lektury na weekend

10 grudnia 2021

Dziś dzielimy się dwiema ważnymi lekturami, które właśnie ukazały się na stronie Environmental Leader. Pierwsza z nich to przewodnik GM "The Business Case for Zero Waste", a druga to raport 2012 Cone Communications Coroprate Social Return Trend Tracker, który koncentruje się na rosnącym znaczeniu raportowania CSR (Corporate Social Responsibility). Obie pozycje są zdecydowanie warte przeczytania i pomogą Ci zmierzyć się z dwoma największymi wyzwaniami związanymi z BHP, przed którymi stoją firmy pragnące pójść o krok dalej.

Jeśli brzmi to dla Ciebie jak praca domowa, oto motywacja prosto od Environmental Leader:

"Na przykład w 2005 r., kiedy firma GM rozpoczęła swoje dążenie do stworzenia w USA zakładów wolnych od wysypisk śmieci, zainwestowała około 10 dolarów za każdą tonę zredukowanych odpadów. GM obniżyło koszty programu o 92 procent i zredukowało całkowitą ilość odpadów o 62 procent. W latach 2007-2010 dzięki działaniom związanym z recyklingiem firma uzyskała 2,5 miliarda dolarów przychodu. GM szacuje, że jej roczne przychody z recyklingu i ponownego wykorzystania produktów ubocznych wynoszą obecnie około 1 miliarda dolarów rocznie."

I...

"Około 86 procent konsumentów jest bardziej skłonnych zaufać firmie, która informuje o swoich wynikach w zakresie CSR, a 82 procent twierdzi, że jest bardziej skłonnych do zakupu produktu, który wyraźnie pokazuje wyniki inicjatyw CSR firmy, niż takiego, który tego nie robi - wynika z raportu."

Są to potężne liczby, które mówią o potencjalnym rodzaju wzrostu i dochodów, które można oczekiwać, aby zobaczyć. Oczywiście, nie oznacza to, że nie będzie to wymagało od Ciebie odpowiedniej porcji ciężkiej pracy.

Na przykład GM rozpoczął swój projekt Landfill-Free manufacturing w USA w 2005 roku, a teraz jest dopiero gotowy do opublikowania jego wyników. Ale tak naprawdę świadczy to o tym, że dziś

jest najlepszy czas, aby zacząć.

GM twierdzi, że przeszedł przez 9 etapów, aby przestawić ponad połowę swoich zakładów na produkcję bez wysypisk śmieci, z których wszystkie można zastosować we własnym zakładzie. Chociaż powinieneś pobrać oficjalny dokument GM, oto niektóre z najważniejszych kroków, jakie podjęto:

Śledź swoje dane dotyczące odpadów

Oczywiście, nie można zarządzać odpadami, jeśli się ich nie mierzy i nie śledzi w całym zakładzie. Trzeba wiedzieć, gdzie powstają odpady i jak są przetwarzane.

Zaangażuj się w działania mające na celu redukcję odpadów

Jeśli chcesz osiągnąć zero odpadów, musisz zacząć ograniczać ilość wytwarzanych odpadów. Głównym podejściem GM, które okazało się nieocenione w innych branżach, jest znalezienie sposobu na recykling lub ponowne wykorzystanie wszystkich odpadów wytwarzanych w zakładzie. Zalecamy również stosowanie strategii zakupów przyjaznych dla środowiska (EPP) w celu znalezienia produktów, które przede wszystkim generują mniej odpadów, dzięki czemu projekty redukcji odpadów będą łatwiejsze i mniej kosztowne.

Zaangażuj pracowników i spraw, aby zrównoważony rozwój stał się wartością

GM zachęca do planowania redukcji odpadów, oferując nagrody za udane pomysły w tym zakresie. Nawet jeśli Twoja firma nie jest w stanie zaoferować pracownikom tego typu zachęty, nadal istotne jest zaangażowanie pracowników w cały cykl projektu BHP. Sugerujemy, abyś znalazł na poziomie zakładu mistrza ds. ochrony środowiska, który jest wystarczająco zaangażowany w projekty ekologiczne, aby pomóc w budowaniu kultury zrównoważonego rozwoju.

Wzmocnij współpracę z dostawcami

Osiągnięcie statusu "zero wysypisk" będzie wymagało od Ciebie większej kontroli nad całym łańcuchem dostaw oraz współpracy ze wszystkimi sprzedawcami i innymi partnerami w celu znalezienia rozwiązań, które ograniczą wytwarzanie odpadów przez wszystkich w całym łańcuchu. ERA współpracowała z wieloma firmami z różnych branż, aby pomóc im poprawić komunikację z ich dostawcami chemikaliów i produktów. Wierzymy, że niesamowita wymiana danych w całym łańcuchu dostaw jest kluczem do efektywnego i opłacalnego zarządzania środowiskiem, więc zdecydowanie zgadzamy się z GM w tej kwestii.

Lektury do pobrania można znaleźć tutaj:

  • Przewodnik GM dotyczący zarządzania odpadami
  • 2012 Cone Communications Coroprate Social Return Trend Tracker Report