Sobota, 26 listopada 2022

Skąd mam wiedzieć, że dany produkt stracił ważność? Porady i wskazówki dla kupujących

28 października 2021

Robiąc zakupy spożywcze, mało kto z nas zastanawia się nad przepisami dotyczącymi przechowywania, sprzedaży i etykietowania towarów. Bierzemy z półek to, co kupujemy cały czas, lub to, co przyciąga nas ceną lub cechą wyróżniającą od swoich odpowiedników, np. opakowaniem. Jednak przy wyborze żywności należy zachować szczególną ostrożność, od tego wyboru zależy Państwa zdrowie.

Naszym zadaniem, jako kupującego, jest zakup produktu o jak najlepszej jakości za rozsądną cenę. Zadaniem sprzedawcy, proszę wybaczyć tautologię, jest sprzedaż. Chce więc sprzedawać wszystko, od produktów wysokiej jakości po produkty przeterminowane lub zbliżające się do końca terminu przydatności do spożycia. Jak więc rozpoznać te nieuczciwe działania i nie kupić "nieświeżego"?

  • Zwróć uwagę na wygląd etykiety, nie powinna być pomarszczona, brudna, tłusta. Czcionka powinna być czytelna i wyraźna.
  • Jeśli etykieta jest zbyt gruba, proponujemy spróbować ją odkleić. Pod naklejką producenta prawdopodobnie znajduje się kupiony w sklepie, co może oznaczać, że upłynął termin przydatności do spożycia.
  • Działy kulinarne w większości super/hipermarketów zasługują na osobne omówienie. W większości, niestety, nie są one tworzone dla wygody klienta, ale jako sposób na pozbycie się produktów, które nie mogą być już sprzedawane. Dotyczy to na przykład sałatek z wędzonym kurczakiem lub pakowanych serów/ wędlin/ ryb i marynowanych mięs. Takie sklepy posiadają własne urządzenia etykietujące, a sklep przepakowuje produkty i etykietuje je ręcznie, co jest niezwykle trudne do kontrolowania.
  • Zdecydowanie zalecamy kupowanie produktów w przezroczystych opakowaniach, szczególnie owoców i warzyw. Zwróć uwagę na wygląd, zapach i stan produktu.
  • Zwróć uwagę na etykietę producenta, na której znajdują się wszystkie informacje o produkcie oraz data ważności.
  • Promocje lub produkty z czerwoną/żółtą metką cenową to kolejny trik dla kupujących i dobry sposób na wyprzedanie przez sklep wszystkich "resztek".

Są to kluczowe cechy, na które, zwracając uwagę, pomoże Ci kupić wysokiej jakości i świeże produkty. Potraktuj to poważnie, gdyż stawką jest zdrowie Twoje i Twoich bliskich. My, kupujący, jesteśmy tylko małymi "trybikami" w całym systemie handlu i marketingu. Jeśli jednak zwrócimy uwagę, możemy uchronić się przed oszustwem i kupić naprawdę dobry produkt.

Materiały i artykuły tego typu mają charakter informacyjny i edukacyjny dla kupujących. Zajmujemy się produkcją i sprzedażą etykiet samoprzylepnych i mamy tylko prawo zwrócić uwagę czytelników na to, jak wybrać właściwy produkt i jak czytać etykietę. Jeśli chodzi o samą etykietę, jej jakość, rozmiar i materiał - zostawcie to nam, robimy to doskonale i okazaliśmy się niezawodnym partnerem. "Bosla jest pewna siebie i taką samą pewność daje swoim klientom i partnerom!