Sobota, 26 listopada 2022

Prawidłowe etykietowanie w laboratorium - co należy, a czego nie należy robić

26 lutego 2022

Wszyscy znamy katastrofalne skutki niewłaściwego obchodzenia się z najważniejszymi informacjami w klinice medycznej: identyfikator pacjenta lub próbki jest nieprawidłowy, a w klinice podawany jest nieprawidłowy wynik badania, co powoduje, że pacjent otrzymuje niewłaściwą opiekę zdrowotną. Sytuację może dodatkowo pogorszyć fakt, że w badaniach klinicznych informacje o pacjencie i jego próbki są często zbierane, badane i analizowane poza placówką, a czasami przechodzą przez ręce wielu pracowników laboratoriów w różnych miejscach, co jeszcze bardziej utrudnia zachowanie zgodności między pacjentem a próbką. W rzadkich przypadkach manipulowanie dowodami prowadzi do niesłusznego skazania, a błędy w oznakowaniu próbek - do katastrofalnej pomyłki w klinice leczenia niepłodności! Oto kilka łatwych do przestrzegania zaleceń i wskazówek dotyczących etykietowania, które pomogą zapewnić prawidłowe etykietowanie w laboratorium.

Obecnie coraz częściej podejmowane są działania mające na celu zmniejszenie częstości występowania tych błędów poprzez tworzenie lepszych systemów zarządzania danymi w połączeniu z zastosowaniem właściwych technik etykietowania. Na przykład w jednym z ośrodków badań klinicznych po wdrożeniu systemu identyfikacji pacjentów opartego na kodach kreskowych zmniejszono częstość błędnie oznakowanych lub nieznakowanych próbek o około 108 zdarzeń rocznie. Błędy w etykietowaniu są również problemem w mniejszych laboratoriach badawczych, gdzie brak informacji o próbkach może prowadzić do nieefektywności, kosztować cenny czas, a niekiedy wymagać ponownego przeprowadzenia eksperymentu. Dokładne etykietowanie przedmiotów musi być egzekwowane, aby zapewnić łatwiejszą komunikację, organizację i bezpieczne środowisko pracy.

Aby ułatwić badaczom życie w laboratorium, przygotowaliśmy listę Dos i Don't, która pokazuje, jak w pełni wykorzystać system etykietowania w każdym laboratorium naukowym.

NIE używać niewłaściwego narzędzia do pisania

Trudne warunki, takie jak wysoka temperatura, kontakt z pewnymi substancjami chemicznymi, alkohole i wilgoć mogą rozpuścić wiele formuł tuszu występujących nawet w markerach permanentnych, zmywając cenne informacje o próbkach.

DO rozważ warunki eksperymentu przed rozpoczęciem pisania na etykiecie

Istnieją specjalistyczne markery przeznaczone do pisania po powierzchniach odpornych na działanie tuszu, takich jak plastik, szkło i metal. Do pisania na zamrożonych probówkach i fiolkach doskonale nadają się również markery kriogeniczne, których tusz pozostaje czytelny pod wpływem wody, mrozu, a nawet alkoholi.

NIE WOLNO ograniczać się do etykiet pisanych odręcznie

Pisanie markerem lub długopisem na małych probówkach i małych etykietach stanowi wyzwanie. Może to utrudniać komunikację, gdy inne osoby w laboratorium muszą dzielić się próbkami i odczynnikami i muszą w pełni rozumieć zawartość probówki.

DO korzystaj z drukowanych etykiet

Okropne pismo ręczne to nie jedyny powód, dla którego warto przejść na bardziej zautomatyzowaną formę etykietowania. Drukowane etykiety mają wiele zalet, niezależnie od tego, czy korzystasz z własnej drukarki, darmowych szablonów online, zestawu do druku termicznego, czy nawet całkowicie zautomatyzowanego systemu drukowania i naklejania. Pozwala to zmieścić więcej informacji na małej powierzchni i jest o wiele bardziej czytelne niż pismo odręczne. Ponadto zastosowanie specjalistycznych taśm barwiących w druku termotransferowym może sprawić, że tekst będzie odporny na działanie silnych środków chemicznych i plam, co zabezpiecza dane. Umożliwia to również dodanie kolorowych elementów graficznych, takich jak logo, które pozwalają łatwo zidentyfikować próbkę i jej źródło (tj. klinikę, CRO, uniwersytet itp.). Odpowiednia etykieta może mieć decydujące znaczenie dla zapewnienia właściwej identyfikacji próbek.

NIE WOLNO stosowania skrótów przy etykietowaniu (np. cyfr, liter, symboli)

W przypadku konieczności etykietowania wielu próbek jednocześnie, np. przy wykonywaniu alikwotów lub serii rozcieńczeń, kuszące jest skrócenie czasu poprzez szybkie przypisanie probówce litery lub cyfry. Jest to często poważny błąd, który może spowodować utratę danych, jeśli nie zostanie odpowiednio odnotowany w innym miejscu (np. w notatniku laboratoryjnym). Mimo początkowej oszczędności czasu w procesie identyfikacji próbki, przepisanie skrótowych znaczeń w innym miejscu wymaga więcej czasu, a w razie potrzeby badacz lub pracownik laboratorium będzie musiał ponownie odnaleźć te informacje.

DO śledzenie danych z etykiet za pomocą systemu seryjnych kodów kreskowych

Umieszczenie kodów kreskowych na etykietach może być szybkim i odpornym na błędy sposobem zarządzania wieloma próbkami jednocześnie. Choć na początku konieczne jest pewne planowanie i konfiguracja, dostępne jest oprogramowanie do kodowania kreskowego, które automatycznie serializuje dane, oszczędzając czas w dłuższej perspektywie. Na przykład, jeśli podczas wykonywania 25 minipreparatów korzystasz z oprogramowania do kodowania kreskowego, takiego jak Bartender, każda próbka może być łatwo serializowana i wydrukowana w ciągu 35 sekund, czyli znacznie szybciej niż w przypadku wykonywania tych czynności ręcznie. Ponadto elementy te można łatwo zeskanować w celu wprowadzenia na ekranie szczegółowych informacji o próbce, co oznacza, że w żadnym momencie nie dojdzie do pomyłki związanej z zawartością każdej probówki.

NIE WOLNO używać niewłaściwej etykiety do pożądanych zastosowań eksperymentalnych

Brak etykiety podczas eksperymentu lub przechowywania może być frustrujący, a nawet niebezpieczny, gdy niebezpieczne substancje chemiczne przechowywane w laboratorium nie są oznakowane. Niestety, wiele warunków panujących w laboratorium może utrudniać działanie etykiet, np. skrajne temperatury i ostre środki chemiczne. Czasami trwałe etykiety po prostu nie są kompatybilne z danym zastosowaniem, jak na przykład etykiety termiczne, które w autoklawie stają się całkowicie czarne. Zarówno dla pracy, jak i bezpieczeństwa naukowców istotne jest, aby etykiety zachowywały ważne informacje w szerokim zakresie środowisk.

DO planuj z wyprzedzeniem, aby wybrać etykietę, która będzie Ci towarzyszyć - na dobre i na złe!

Szeroka gama specjalistycznych etykiet została opracowana z myślą o wielu bardzo specyficznych zastosowaniach laboratoryjnych. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz etykiet kriogenicznych, które będą przyklejane do już zamrożonych probówek, etykiet zabezpieczonych przed manipulacją, aby zapewnić bezpieczeństwo zawartości próbki, etykiet odpornych na ksylen do procedur histologicznych, czy bardzo małych etykiet do najmniejszych probówek PCR, z pewnością znajdziesz odpowiednią etykietę, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom. Wcześniejsze przeprowadzenie niewielkich badań dotyczących rodzajów warunków, jakie będą musiały wytrzymać etykiety, może okazać się bardzo pomocne w zabezpieczaniu danych i zarządzaniu nimi. Wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniej etykiety można znaleźć w jednym z poprzednich wpisów: Najważniejsze pytania, które należy zadać przed wyborem etykiety.

Masz współpracownika z fatalnym charakterem pisma? Zamów bezpłatne próbki etykiet już dziś i rozwiąż ten problem raz na zawsze.

LabTAG firmy GA International jest wiodącym producentem wysokowydajnych etykiet specjalistycznych oraz dostawcą rozwiązań w zakresie identyfikacji stosowanych w laboratoriach.oraz dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach badawczych i medycznych, a także w placówkach służby zdrowia.