Sobota, 26 listopada 2022

Łańcuch chłodniczy i przechowywanie w chłodni Śledzenie transportu

10 lipca 2022

Łańcuch chłodniczy to temat, który był ostatnio omawiany w odniesieniu do nowej szczepionki firmy Pfizer. Jednak czym dokładnie jest łańcuch chłodniczy i dlaczego jego wdrożenie i utrzymanie stanowi wyzwanie. Zdefiniujemy, czym jest łańcuch chłodniczy, omówimy niektóre z wyzwań stojących na drodze do ustanowienia zrównoważonego zarządzania łańcuchem chłodniczym i wyjaśnimy, jaki sprzęt jest wymagany.

Co to jest łańcuch chłodniczy?

Łańcuch chłodniczy to łańcuch dostaw w kontrolowanej temperaturze, który łączy nieprzerwaną serię działań związanych z produkcją, przechowywaniem i dystrybucją w warunkach chłodniczych. Obejmuje on również proces stosowany w celu utrzymania optymalnych warunków na każdym etapie, wraz z wszelkim powiązanym sprzętem i logistyką, w celu zapewnienia jakości i bezpieczeństwa łatwo psujących się produktów od miejsca pochodzenia przez łańcuch dystrybucji.

Logistyczne wyzwania łańcucha chłodniczego

Zarządzanie łańcuchem chłodniczym to proces, który obejmuje wykonanie łańcucha zadań w celu przygotowania, przechowywania i transportu produktów wzdłuż łańcucha dostaw zimna. Ten łańcuch zarządzania ma trzy główne elementy, które muszą działać prawidłowo: skuteczne procedury zarządzania, wyszkolony personel oraz odpowiedni sprzęt do przechowywania i transportu.

Właściwe zarządzanie rozpoczyna się od zapewnienia odpowiednich procedur monitorowania, a personel jest odpowiednio przeszkolony, aby stosować się do tych wytycznych. Wiąże się to z ciągłym monitorowaniem, czy temperatury pozostają w określonym zakresie oraz posiadaniem dokładnych informacji dotyczących śledzenia wszystkich produktów. Oprócz temperatury, niektóre produkty w łańcuchu chłodniczym mogą wymagać pomiaru innych parametrów środowiskowych, takich jak wilgotność i ekspozycja na światło. Dwie technologie, które mogą ułatwić zarządzanie łańcuchem dostaw w warunkach chłodniczych, to termometry min-max i rejestratory danych. Termometry min-max rejestrują minimalną i maksymalną temperaturę osiągniętą podczas przechowywania lub transportu, natomiast rejestratory danych zapisują historię wahań temperatury w danym czasie. Rejestratory danych mogą być również bezprzewodowe i internetowe do zdalnego monitorowania, a zapisy mogą być rutynowo drukowane do archiwum. Przynajmniej jeden członek personelu powinien mieć za zadanie regularne sprawdzanie stanu łańcucha chłodniczego.

Ponadto wszelkie produkty lub próbki w łańcuchu chłodniczym muszą być śledzone. Złotym standardem w śledzeniu jest obecnie stosowanie etykiet z kodami kreskowymi, wraz ze skanerami i oprogramowaniem do zarządzania informacjami. Jednak nadal wymaga to indywidualnego skanowania każdego przedmiotu, dlatego inteligentne etykiety zaczęły zastępować kody kreskowe jako preferowana metoda śledzenia. Inteligentne etykiety RFID mogą zapewnić stałe informacje w czasie rzeczywistym o stanie produktów, w tym o ich lokalizacji i warunkach środowiskowych. Zaletą etykiet RFID jest ich zdolność do emitowania sygnału wielokierunkowego, który może być odczytywany bez bezpośredniej linii wzroku, co oznacza, że produkty nie muszą być wyjmowane z chłodni, aby zostały zeskanowane. Istnieją nawet inteligentne etykiety, które zmieniają kolory pod wpływem różnych temperatur, stanowiąc wizualną pomoc dla produktów, które zostały narażone na przerwanie łańcucha chłodniczego.

Wyposażenie łańcucha chłodniczego

Zrównoważony łańcuch chłodniczy wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu w całym łańcuchu. Do przechowywania i transportu niezbędne są komory chłodnicze, zamrażarki, lodówki i skrzynie chłodnicze, które utrzymują temperaturę produktów. W przypadku przechowywania, w zależności od wymagań temperaturowych produktów, wymagane są komory chłodnicze, zamrażarki i lodówki. Na przykład zamrożone szczepionki muszą być przechowywane w zamrażarkach w temperaturze od -15°C (+5°F) do -50°C (-58°F), natomiast szczepionki schłodzone mogą być przechowywane w komorach chłodniczych i lodówkach w temperaturze od +2°C (+35°F) do +8°C (+46°F). Podczas transportu elementów łańcucha chłodniczego należy używać izolowanych pojemników, takich jak skrzynie chłodnicze i transportery szczepionek, a gdy jest to możliwe, można również zastosować ciężarówki chłodnie. Ciężarówka chłodnia to samochód dostawczy lub ciężarowy wyposażony w agregat chłodniczy do przewozu łatwo psujących się towarów w określonych temperaturach, wykorzystywany głównie w branży łańcucha chłodniczego.

Innym niezbędnym elementem wyposażenia, który często bywa pomijany, są etykiety kriogeniczne. Właściwa identyfikacja ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w przypadku transportu ważnych leków lub szczepionek. Jeśli etykieta szczepionki zawiedzie lub ulegnie rozmazaniu, produkt nie nadaje się do użytku. Dlatego kluczowe znaczenie mają etykiety kriogeniczne, które są odporne na ekstremalnie niskie temperatury, do -196°C, wielokrotne cykle zamrażania i rozmrażania oraz wilgotne warunki bez utraty przyczepności i czytelności. Te nadające się do druku etykiety można również zadrukować kodami kreskowymi 1D lub 2D w celu śledzenia, a nawet wyposażyć we wkładki RFID, które służą jako etykiety inteligentne. Dostępne są również specjalistyczne etykiety krio, które przylegają do już zamrożonych pojemników, etykiety zabezpieczające przed manipulacją, które ulegają zniszczeniu w przypadku usunięcia, oraz etykiety przezroczyste, dzięki którym zawartość pojemników pozostaje widoczna. Stanowią one wszechstronną opcję, niezbędną dla sukcesu każdego rozwiązania w zakresie zarządzania łańcuchem chłodniczym.

Konsekwencje przerwania łańcucha

Branża magazynów chłodniczych przynosi ponad 6 miliardów dolarów rocznie i obsługuje ponad 260 miliardów funtów łatwo psujących się produktów w samej Ameryce Północnej. W związku z tym brak utrzymania optymalnej temperatury na każdym etapie łańcucha chłodniczego może mieć katastrofalne skutki i kosztowne rezultaty.

Przerwany łańcuch ma wiele konsekwencji. Podstawowym problemem jest degradacja produktu. Brak utrzymania odpowiedniego zakresu temperatur w całym łańcuchu może zagrozić integralności przesyłki, sprawiając, że produkty nie nadają się do użytku. Prowadzi to do marnotrawstwa produktów i strat finansowych, ponieważ elementy będą musiały zostać wymienione. W przypadku produktów komercyjnych może to spowodować pogorszenie relacji biznesowych i zaufania klientów, co jeszcze bardziej pogłębia potencjalne straty w przychodach.

Tak jest również w przypadku przechowywania i transportu szczepionek. Konsekwencje zakłócenia funkcjonowania łańcucha dostaw medycznych mogą być jeszcze bardziej niebezpieczne, wpływając na ludzkie życie. Poza kwestiami pieniężnymi, źle zarządzany łańcuch chłodniczy może wpłynąć na siłę działania szczepionki. Raz utraconej potencji szczepionki nie można przywrócić, co wymaga jej utylizacji. W przypadkach, gdy brak utrzymania niezbędnych warunków zimnej temperatury pozostaje niezauważony lub gdy etykiety z informacjami o szczepionce ulegają uszkodzeniu, może zaistnieć konieczność ponownego uodpornienia pacjentów. Oznacza to, że szczepionka musiałaby zostać ponownie wyprodukowana, wysłana i podana, co wiąże się z dodatkowymi kosztami dla producenta.

LabTAG firmy GA International jest wiodącym producentem wysokiej jakości specjalistycznych etykieti dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach badawczych i medycznych, a także w instytucjach opieki zdrowotnej.