Sobota, 20 sierpnia 2022
Jeśli chodzi o śledzenie próbek, najlepszymi dostępnymi opcjami są etykiety z kodami kreskowymi lub znaczniki RFID (radio-frequency identification). Zarówno RFID, jak i kody kreskowe mają swoje wady i zalety w przypadku próbek i zapasów, co sprawia, że przed podjęciem decyzji o wyborze jednej z nich należy rozważyć, która z nich najlepiej odpowiada potrzebom placówki.
Oto niektóre z najważniejszych korzyści, jakie daje technologia RFID w laboratorium:
Chociaż etykiety RFID z pewnością mogą być przydatne w laboratorium, etykiety z kodami kreskowymi mają swoje własne zalety:
Kody kreskowe można drukować za pomocą dowolnej drukarki: Do kodowania etykiet RFID wymagana jest specjalna drukarka lub dodatkowa przystawka do drukarki, która często jest droższa niż typowa drukarka atramentowa, laserowa lub termotransferowa. Kody kreskowe można drukować za pomocą dowolnej z tych drukarek, co zapewnia pewną elastyczność, jeśli chodzi o zakup dodatkowego sprzętu.
Są bardziej elastyczne: W firmach biotechnologicznych i farmaceutycznych samo dostarczanie próbek między dwoma wewnętrznymi działami może powodować problemy logistyczne. Etykiety z kodami kreskowymi można łatwiej dostosować do wielu zadań, od śledzenia zapasów po wysyłkę, szczególnie dzięki zastosowaniu kodów kreskowych odczytywanych przez człowieka.
Możliwa jest automatyzacja: Choć istnieją automatyczne etykieciarki RFID, żadna z nich nie jest specjalnie przystosowana do obsługi probówek i fiolek, jak systemy firmy Scinomix. Dzięki automatycznym etykieciarkom Scinomix można drukować kody kreskowe i umieszczać je na setkach probówek i fiolek w ułamku czasu potrzebnego na ręczne etykietowanie.
Standaryzacja zwiększa spójność: Etykiety z kodem RFID nie mają ogólnoświatowych standardów klasyfikacji możliwości przechowywania danych. Kody kreskowe mają wiele standardów, w tym standard GS1, który określa właściwe specyfikacje dla różnych typów kodów kreskowych. Zapewnia to ich prawidłowy i spójny odczyt, niezależnie od wielkości próbki. W celu sprawdzenia, czy kody kreskowe spełniają te rygorystyczne normy, można również przeprowadzić klasyfikację kodów kreskowych.
Podejmując ostateczną decyzję, czy wybrać etykiety RFID czy etykiety z kodami kreskowymi, należy wziąć pod uwagę kilka innych kwestii. Ogólnie rzecz biorąc, etykiety z kodami kreskowymi są znacznie tańsze niż etykiety RFID, dlatego ważne jest, aby w pełni ocenić ich rolę w laboratorium i ustalić, czy wyższy koszt ostatecznie się opłaci.
Innym czynnikiem decydującym o wyborze metody etykietowania jest środowisko, z jakim stykają się etykiety. Nie wszystkie etykiety RFID są przystosowane do powierzchni metalowych, ponieważ wiele rodzajów metalu może zakłócać działanie etykiety. Nie można ich również stosować w Dewarach z ciekłym azotem, co wymusza stosowanie etykiet z kodami kreskowymi do zastosowań kriogenicznych. Chipy RFID można jednak umieszczać w różnego rodzaju etykietach, które są odporne na sterylizację, działanie silnych środków chemicznych i przechowywanie w niskich temperaturach w zamrażarkach laboratoryjnych.
Wreszcie najważniejszą rzeczą, jaką można zrobić, aby sprawdzić, czy wybrane rozwiązanie w zakresie identyfikacji jest odpowiednie, jest przetestowanie etykiet. Posiadanie producenta, który może dostosować etykiety do konkretnych potrzeb, jest pomocne, ale przede wszystkim posiadanie bezpłatnych próbek w celu przetestowania rozwiązania w dokładnych warunkach pracy jest kluczowe dla zapewnienia, że etykiety są odpowiednie do danego zastosowania.
LabTAG firmy GA International jest wiodącym producentem wysokowydajnych specjalistycznych etykietoraz dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach badawczych i medycznych, a także w placówkach służby zdrowia.