Sobota, 26 listopada 2022

Jak zaawansowane technologie etykietowania usprawniają łańcuchy dostaw w branży farmaceutycznej

15 maja 2022

Łańcuchy dostaw produktów farmaceutycznych są ściśle regulowane; muszą być, aby przejść kontrolę FDA i utrzymać wysoki poziom wydajności. Ze względu na tak ścisłe regulacje ich produkty podlegają również rygorystycznym wymogom dotyczącym etykietowania. Aby zapewnić odpowiednie oznakowanie produktów w całym łańcuchu dostaw, wiele firm polega obecnie na najnowszych i najbardziej zaawansowanych technologiach etykietowania oferowanych przez takie firmy, jak LabTAG, Seagull oraz wielu producentów drukarek termicznych wysokiej klasy.

RFID w łańcuchu dostaw produktów farmaceutycznych

Wszelkie rozmowy na temat zaawansowanej technologii identyfikacji zaczynają się i często kończą na identyfikacji radiowej (RFID). Sama technologia RFID jest znana od lat 70-tych, ale ostatnio znaczne udoskonalenia w technologii RFID sprawiły, że jest ona znacznie bardziej efektywna kosztowo.

Jak wpływa to na łańcuch dostaw produktów farmaceutycznych? Wiele zalet technologii RFID opisywaliśmy już wcześniej:

  • Skanowanie z odległości, bez bezpośredniej linii wzroku
  • Jednoczesne skanowanie wielu znaczników
  • Możliwość wielokrotnego przepisywania znaczników w zależności od potrzeb
  • Duża pojemność pamięci
  • Zwiększony poziom bezpieczeństwa

Wszystkie probówki, fiolki, bioreaktory i inne pojemniki używane podczas produkcji, a także butelki z tabletkami wysyłane do apteki i sprzedawane w aptece mogą być kodowane za pomocą wszystkich niezbędnych informacji, od numeru partii po datę i godzinę przetworzenia. Wszystkie istotne dane można ocenić w jednej chwili, bez konieczności skanowania każdego kodu z osobna. Może to pomóc w wyeliminowaniu nieprawidłowości w łańcuchu dostaw, zwłaszcza tych, które wynikają z niewłaściwego zarządzania zapasami. Dzięki systemowi RFID firmy mogą lepiej zarządzać datami ważności, wycofywaniem produktów z rynku oraz napływem i odpływem zapasów, co może przynieść dużym producentom oszczędności rzędu od 17 do 55 milionów dolarów rocznie. Etykiety i znaczniki RFID umożliwiają również szybkie śledzenie zanieczyszczonych partii, zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia szkód spowodowanych przez wadliwy produkt.1

Technologia RFID prawdopodobnie nie jest wykorzystywana tak często, jak powinna w farmaceutycznych łańcuchach dostaw, głównie dlatego, że dopiero niedawno udało się ją przystosować do różnorodnych warunków niezbędnych do rozwoju farmacji. Produkcja leków wymaga przechowywania w ciekłym azocie, w autoklawach oraz częstego kontaktu z alkoholami i innymi rozpuszczalnikami, a tagi RFID nie były wcześniej przystosowane do tych warunków. Nowością w tej dziedzinie jest możliwość umieszczenia etykiety RFID na każdym rodzaju etykiety. Oznacza to, że identyfikatory RFID można zintegrować z etykietami odpornymi na temperaturę, ciepło i chemikalia, które mogą być używane tyle razy, ile jest to konieczne w całym łańcuchu dostaw, od początku do końca.

Korzystanie z odpowiedniego oprogramowania ma zasadnicze znaczenie

Oprogramowanie jest niezbędnym elementem każdego łańcucha dostaw, niezależnie od tego, czy jest wykorzystywane do kontrolowania głównych elementów, takich jak zapasy, czy po prostu do skanowania przedmiotów. Raportowanie i zgodność z przepisami to kluczowe środki w przestrzeganiu przepisów FDA, dlatego ważne jest, aby niezależnie od wybranego systemu można było polegać na nim w zakresie rozliczania wszystkiego, od zapasów po incydenty.

Jedną z rzeczy, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze oprogramowania, niezależnie od tego, czy jest ono przeznaczone do zarządzania łańcuchem dostaw, zarządzania zapasami czy drukowania etykiet, jest jego zdolność do adaptacji. Ważne jest, aby wszystkie programy były zdolne do integracji. Na przykład niektóre rodzaje oprogramowania, takie jak BarTender, można bezpośrednio zintegrować z wieloma rodzajami innych systemów zarządzania, dzięki czemu bazy danych zawierające identyfikatory można natychmiast połączyć między tymi dwoma systemami. Dzięki temu drukowanie etykiet jest znacznie szybsze i zmniejsza się liczba błędów spowodowanych ręcznym wprowadzaniem danych.

Kolejną kwestią, którą należy rozważyć, są możliwości oprogramowania w zakresie generowania zarówno kodów kreskowych, jak i RFID. W przypadku etykiet z wkładkami RFID możliwe jest również drukowanie kodów kreskowych (najlepiej na drukarce termotransferowej, która zapewnia maksymalną ochronę przed ścieraniem, chemikaliami i skrajnymi temperaturami) na stronie wierzchniej jako dodatkowej metody śledzenia. Oznacza to nie tylko posiadanie drukarki z takimi możliwościami, ale także oprogramowania. Zalecaną opcją jest program BarTender, ponieważ umożliwia on nie tylko projektowanie i drukowanie kodów kreskowych, ale także jednoczesne kodowanie etykiet RFID przy użyciu odpowiedniej drukarki obsługującej technologię RFID.

Dostosowywanie etykiet w celu dostosowania łańcuchów dostaw

Jak wspomniano wcześniej, technologia RFID jest obecnie znacznie bardziej atrakcyjną technologią identyfikacji ze względu na możliwość stosowania jej z dowolnymi etykietami. Jednak do każdych warunków musi być stosowana właściwa etykieta, szczególnie w łańcuchu dostaw, gdzie nawet jedna pomyłka może zatrzymać łańcuch w miejscu. Oznacza to, że już jedna wadliwa etykieta może spowodować znaczne straty i potencjalne szkody dla pacjentów.

Współpraca z producentem, który może dostosowywać etykiety, a nie tylko zamówienia, jest korzystna z kilku powodów. Dostosowywanie etykiet do potrzeb klienta oznacza, że w trakcie projektowania można stworzyć rozwiązanie, które będzie dokładnie odpowiadać potrzebom niezależnie od środowiska. W tym przypadku pomocny jest odpowiedni personel posiadający wiedzę specjalistyczną pozwalającą zrozumieć specyficzne wymagania firm farmaceutycznych. Dzięki współpracy z producentem etykiet możliwe jest dokładne przetestowanie rozwiązania przed jego hurtowym wdrożeniem w całym łańcuchu. Pozwala to na okres optymalizacji w celu zapewnienia, że rozwiązanie działa zgodnie z założeniami.

Istnieje wiele sposobów na zwiększenie wydajności i ograniczenie liczby błędów w łańcuchach dostaw produktów farmaceutycznych. Dla firm farmaceutycznych istotne jest nie tylko opracowywanie nowych terapii, ale także ciągłe doskonalenie sposobu ich produkcji, śledzenia i monitorowania. Ostatecznie, leki te są tworzone dla społeczeństwa, a posiadanie najlepszych środków bezpieczeństwa oznacza bezpieczniejszy, bardziej opłacalny produkt.

LabTAG firmy GA International jest wiodącym producentem wysokowydajnych etykiet specjalistycznychoraz dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach badawczych i medycznych, a także w instytucjach opieki zdrowotnej.

Referencje:

  1. Coustasse A, Kimble CA, Stanton RB, Naylor M. Could the Pharmaceutical Industry Benefit from Full-Scale Adoption of RadioFrequency Identification (RFID) Technology with New Regulations? Perspectives in Health Information Management. 2016:1-16.