Sobota, 26 listopada 2022

Ekscytująca innowacja dla probówek z kodem 2D: PinTAG (zgłoszony do opatentowania)

24 marca 2022

Laboratoria, biobanki i biorepozytoria coraz częściej używają probówek z kodami kreskowymi 2D do przechowywania cennych próbek w zamrażarkach ultra-niskiej temperatury i zbiornikach z ciekłym azotem. Takie probówki kriogeniczne oferują wiele korzyści, jednak dostosowanie i kontrola nad zakodowanymi danymi stanowi wyzwanie, ponieważ probówki uniemożliwiają modyfikację kodów kreskowych 2D. Przedstawimy tu nowy typ etykiet, który zapewnia pełną kontrolę identyfikacji każdej pojedynczej próbki.

Probówki z kodami kreskowymi 2D i automatyzacja

Podczas długotrwałego przechowywania próbek w warunkach kriogenicznych potrzebne są probówki o wąskim profilu, które zapewnią bezpieczne zamknięcie i wyraźną identyfikację. Do tego celu doskonale nadają się probówki 2D, ponieważ posiadają trwały kod kreskowy wytrawiony laserowo na spodzie probówki. Ten kod kreskowy 2D o wysokim kontraście zapewnia niezawodność i możliwość śledzenia próbek oraz łatwe skanowanie za pomocą płaskich skanerów stołowych. Probówki te są dostępne u różnych producentów, a niektórzy z nich oferują również specjalistyczne nasadki uszczelniające przeznaczone do przechowywania w warunkach kriogenicznych w temperaturze poniżej -80°C. Często są one również dostarczane z pudełkami i stojakami zajmującymi niewiele miejsca, które pomagają zminimalizować zajmowane przez nie miejsce w zamrażarkach i zbiornikach z ciekłym azotem, zapewniając większą kontrolę nad zapasami.

Inną zaletą stosowania probówek z kodem kreskowym 2D jest ich zgodność z różnymi systemami automatycznymi. Zaprojektowane do współpracy ze zautomatyzowanymi czytnikami, zaklejarkami/dekoderami i urządzeniami do obsługi płynów, skracają czas ręcznej obsługi probówek, a także czas spędzany poza magazynem krio. Te zautomatyzowane systemy można wbudować w zamrażarki, co ogranicza konieczność całkowitego rozmrażania próbek w celu wykonania podwielokrotności lub pobrania próbki. Podczas gdy podstawowe elementy manipulatora są przechowywane w temperaturze od 0°C do -20°C, aby zapewnić ich sprawność i ograniczyć transfer ciepła do próbek, po zakończeniu procedury próbki można natychmiast wymienić w temperaturze -80°C lub -196°C.

Dostosowywanie zakodowanych danych

Każda probówka z kodem kreskowym 2D ma wytrawiony swój własny, niepowtarzalny, trwały kod kreskowy. Jednak zakodowane w kodzie kreskowym informacje są przypisywane przez dostawcę, a nie przez użytkownika końcowego. Tuby mogą być dostarczane bez wstępnie wygrawerowanych kodów kreskowych, ale wytrawianie kodów kreskowych na tych tubach może być kosztowne. Ponadto takie probówki magazynowe 2D zwykle mają kod kreskowy 2D wygrawerowany tylko na dnie, co oznacza, że do prawidłowej identyfikacji zawartości każdej probówki przez cały czas potrzebny jest skaner.

Gdy wymagana jest większa kontrola nad zakodowanym kodem kreskowym, konieczne może okazać się dostosowanie zakodowanych informacji. Może to obejmować dodanie dodatkowych informacji do oprogramowania LIMS używanego do śledzenia próbek, przygotowanie probówek do pobierania próbek z dopasowanymi lub niestandardowymi kodami kreskowymi lub po prostu zmianę numeru identyfikacyjnego. Jeżeli próbki są obsługiwane przez personel, preferowane może być również umieszczenie na bocznej ściance tekstu czytelnego dla człowieka w celu szybkiej identyfikacji wizualnej.

Taka sytuacja miała miejsce w przypadku laboratorium badawczego COVID-19, które potrzebowało sposobu na zmianę kodu kreskowego na probówkach z kodem 2D. Stwierdzono, że skanowanie nie jest optymalne ze względu na niski kontrast i potrzebny był sposób na ponowną identyfikację probówek. Ponadto chciano również dodać tekst czytelny dla człowieka z boku probówek. Aby rozwiązać ten problem, stworzyliśmy PinTAG - etykietę, którą można dostosować do różnych rozmiarów i wymiarów probówek z kodem kreskowym 2D.

Etykiety dla probówek z kodami kreskowymi 2D - PinTAG

Nasze etykiety kriogeniczne PinTAGTM mają unikalną, zgłoszoną do opatentowania konstrukcję, stworzoną specjalnie dla probówek magazynowych 2D, która umożliwia jednoczesną identyfikację boku i dna. Umożliwiają one umieszczenie kodu kreskowego 2D na dnie probówki, podczas gdy tekst czytelny dla człowieka i kod kreskowy 1D mogą być umieszczone z boku. Zostały one przetestowane z różnymi probówkami 2D i są kompatybilne z probówkami 2D MatrixTM, probówkami Simport® , a także z probówkami 2D firmy LVL technologies i innych.

Etykiety PinTAG są odporne na bardzo niskie temperatury, w tym zanurzenie w ciekłym azocie (-196°C), idealne do długotrwałego przechowywania w zamrażarkach i zbiornikach z ciekłym azotem. Są one również kompatybilne z różnymi zrobotyzowanymi/automatycznymi systemami przenoszenia płynów, w tym z czytnikami/skanerami, co doskonale sprawdza się w laboratoriach o dużej przepustowości. Etykiety współpracują z większością systemów LIMS do biobankowania i systemów zarządzania inwentarzem laboratoryjnym, stosowanych do śledzenia próbek przechowywanych w warunkach kriogenicznych.

Etykiety te zapewniają użytkownikowi maksymalną elastyczność i kontrolę nad zakodowanymi informacjami podczas pobierania próbek lub alikwotowania bibliotek próbek, umożliwiając znakowanie fiolek odbiorczych identycznymi lub niestandardowymi danymi. Etykiety PinTAG stanowią ekonomiczną alternatywę dla fiolek z kodem kreskowym. Można ich używać w celu zastąpienia uszkodzonych lub nieczytelnych kodów kreskowych, nadpisania lub przedefiniowania istniejących kodów kreskowych albo po prostu dodania dodatkowych informacji. Na tych etykietach do druku termotransferowego można oprócz kodów kreskowych i tekstu alfanumerycznego umieścić logo firmy i kolorową grafikę, co daje dodatkowe możliwości identyfikacji, których nie oferują standardowe wąskie probówki z kodami kreskowymi 2D. Idealnie nadają się do ponownego etykietowania probówek używanych w badaniach klinicznych, diagnostyce, biobankowaniu, badaniach epidemiologicznych i produkcji zestawów.

LabTAG firmy GA International jest wiodącym producentem wysokiej jakości specjalistycznych etykietoraz dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach badawczych i medycznych, a także w placówkach służby zdrowia.