Sobota, 26 listopada 2022

7 sygnałów, że Twoje etykiety GHS nie są zgodne z przepisami

10 marca 2021


Wiele produktów chemicznych - od płynów do mycia po kleje przemysłowe - może być niebezpiecznych, jeśli są niewłaściwie używane. Jednak od dawna jest to wymóg prawny, aby umieścić etykiety ostrzegawcze na opakowaniach, aby zapobiec niewłaściwemu obchodzeniu się z tymi produktami przez użytkowników i powodowaniu obrażeń.

Do 2002 r. nie istniał uniwersalny zestaw etykiet ostrzegawczych dla produktów chemicznych. Globalnie Zharmonizowany System Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów (często określany skrótem GHS) rozwiązał ten problem, wprowadzając zestaw ścisłych zasad dotyczących oznakowania materiałów niebezpiecznych. System ten miał na celu zapewnienie, że firmy wyraźnie informują o zagrożeniach i że ostrzeżenia nie są jedynie ukryte w drobnym druku.

Większość z nas rozumie, jak ważne jest umieszczanie na produktach chemicznych etykiet zgodnych z GHS - niedopełnienie tego obowiązku może spowodować, że organy regulacyjne zdejmą Twoje towary z półek. Jednak nie wszyscy z nas rozumieją specyfikę tego, jak powinna wyglądać etykieta GHS - coś, co również może doprowadzić władze do powstrzymania Państwa przed sprzedażą produktów. Oto kilka oznak, że Twoja etykieta GHS może nie być zgodna z przepisami. Niektóre z nich mogą wydawać się drobne, ale mogą okazać się kluczowe, jeśli chcesz uniknąć wycofania produktu z rynku.

Nie umieściłeś czerwonej obwódki wokół piktogramów

Wiele firm myśli, że może polegać na czarno-białych opakowaniach z nadrukiem, aby obniżyć koszty. Jednak odrobina koloru jest obowiązkowa.

Zgodnie z prawem wszystkie piktogramy na etykietach muszą mieć czerwoną obwódkę. Logika za tym stoi, ponieważ pomaga to wyróżnić te etykiety ostrzegawcze, tak aby więcej osób rzeczywiście je przeczytało, a nie tylko przeoczyło.

Rozmyty tusz

Rozmyty tusz na etykiecie GHS zniekształca tekst i może oznaczać, że nie jest ona już zgodna z przepisami.

Rozmazany tusz może być spowodowany różnymi problemami. Na przykład, możesz nie używać właściwego materiału do drukowania - jeśli używasz zwykłego tuszu na śliskiej powierzchni, może się on natychmiast rozmazać. Rozmazany tusz może być również wynikiem problemu z drukowaniem, który można rozwiązać za pomocą diagnostyki drukowania.

Piktogramom nie towarzyszą oświadczenia

Poleganie wyłącznie na piktogramach w celu ostrzeżenia konsumentów przed zagrożeniami nie jest wystarczające. Konkretne symbole mogą nie być wystarczająco widoczne lub szczegółowe, dlatego konieczne może być podanie dodatkowych informacji.
Powinny być one krótkie i zwięzłe, a jednocześnie mówić użytkownikowi wszystko, co powinien wiedzieć. Dobry przykład może brzmieć następująco: "Wiele produktów chemicznych - od płynów do mycia naczyń po kleje przemysłowe - może być niebezpiecznych w przypadku niewłaściwego użycia. Jednak od dawna istnieje wymóg prawny umieszczania etykiet ostrzegawczych na opakowaniach, aby zapobiec niewłaściwemu obchodzeniu się z tymi produktami przez użytkowników i spowodowaniu przez nich obrażeń.

Do 1992 r. nie istniał uniwersalny zestaw etykiet ostrzegawczych dla produktów chemicznych. Globalnie Zharmonizowany System Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów (często określany skrótem GHS) rozwiązał ten problem, wprowadzając zestaw ścisłych zasad dotyczących oznakowania chemikaliów. System ten miał na celu zapewnienie, że firmy wyraźnie informują o zagrożeniach, a ostrzeżenia nie są jedynie ukryte w drobnym druku.

Większość z nas rozumie, jak ważne jest drukowanie etykiet GHS na produktach chemicznych - niedopełnienie tego obowiązku może spowodować, że organy regulacyjne zdejmą Twoje towary z półek. Jednak nie wszyscy z nas rozumieją, jak powinna wyglądać etykieta GHS - coś, co również może doprowadzić władze do powstrzymania Państwa przed sprzedażą swoich produktów. Oto kilka oznak, że Twoja etykieta GHS może nie być zgodna z przepisami. Niektóre z nich mogą wydawać się drobne, ale mogą mieć kluczowe znaczenie, jeśli chcesz uniknąć wycofania produktu z rynku.

Tekst/piktogram jest tak mały, że trzeba zmrużyć oczy, aby go przeczytać

Jest tak mały, że trzeba zmrużyć oczy, aby go przeczytać
Rozmiar etykiet bezpieczeństwa ma znaczenie: jeśli są one zbyt małe, mogą być nieczytelne, a zatem niezgodne z przepisami.

Konsumenci powinni być w stanie odczytać wszystkie piktogramy. Na pojemniku o pojemności 3 litrów symbole nie powinny być mniejsze niż 10 x 10 mm.

Jednocześnie nie należy się wysilać, aby przeczytać tekst. Czcionka o rozmiarze mniejszym niż 6 może być zbyt mała.

Przeczytaj też: 10 faktów o GHS, które musisz znać

Musisz obrócić głowę o 90 stopni, aby przeczytać tekst

Oprócz tego, że tekst na etykiecie ostrzegawczej nie może być zbyt mały, kluczowe znaczenie ma jego rozmieszczenie. Należy unikać pisania słów w pionie - może to wymagać od konsumenta przechylenia głowy, co może ułatwić przeoczenie ostrzeżenia. Tekst na etykiecie GHS powinien być ułożony poziomo, aby był łatwiejszy do odczytania.

Nie przetłumaczyłeś swojej etykiety na języki lokalne

Sprzedając produkt za granicą, możesz mieć kłopoty z organami regulacyjnymi również z powodu nieprzetłumaczenia etykiety. Chociaż ludzie mówią po angielsku na całym świecie, za granicą wciąż mogą być klienci, którzy nie znają tego języka ani słowem. Aby Twój produkt chemiczny był zgodny z przepisami w danym kraju, być może będziesz musiał zainwestować w usługi tłumaczeniowe, które pomogą Ci napisać ostrzeżenie w lokalnym języku. Sprawdź przepisy dotyczące protokołów językowych w poszczególnych stanach.